Pielęgnowanie włosów, głowy i szyi.

Pielęgnowanie włosów

Przyjemnie jest być ładnie i starannie uczesaną. Można to uzyskać bardzo łatwo bez pomocy fryzjera i bez robienia trwałej ondulacji.

Regularne, umiejętne mycie włosów, codzienne rozczesanie i staranne szczotkowanie specjalnie do tego celu przeznaczoną szczotką nadaje włosom przyjemną puszystość i połysk. Myć głowę należy co 10-14 dni przy włosach suchych, a przy włosach skłonnych do szybkiego przetłuszczania się – rzadziej.

Mycie głowy

Do mycia głowy najbardziej nadaje się woda deszczowa, a jeśli takiej nie mamy, przegotowana woda studzienna z dodatkiem boraksu kosmetycznego, który można kupić w aptece lub drogerii ( 1 łyżeczka boraksu na 1 litr wody ).

Przystępując do mycia głowy nagrzewamy odpowiednią ilość wody, zmiękczamy ją boraksem, w oddzielnym garnuszku rozgotowujemy mydło, przygotowujemy czysty, suchy ręcznik do wytarcia włosów. Rozczesane włosy moczymy w wodzie, polewany rozgotowanym mydłem i palcami obydwu rąk dokładnie masujemy skórę głowy, a następnie w wytworzonej pianie myjemy włosy. Po spłukaniu powtarzamy namydlanie i mycie włosów, po czym trzykrotnie płuczemy w ciepłej wodzie.

Do ostatniego płukania możemy dodać odwaru z ziół: z pokrzywy – przy włosach słaby w celu wzmocnienia, z rumianku – przy włosach jasnych dla nadania ładniejszego, złocistego koloru, a z liści orzecha włoskiego lub kory dębowej – przy ciemnych dla przyciemnienia i nadania połysku. Dokładne spłukanie mydła z włosów jest warunkiem uzyskania połysku i puszystości. Nie wskazane jest używanie szamponu w postaci proszku czy płynu. Szampon powoduje nadmierne wysuszanie włosów i skóry głowy, prowadzące do łupieżu, łamanie się i rozdwajanie włosów.

Suszenie i układanie włosów

Umyte włosy osuszamy ręcznikiem, rozczesujemy czystym grzebieniem i suszymy nie zawiązane chustką ani skręcone na mokro w papiloty czy ciasno splecione warkocze. Dopiero gdy włosy przeschną, możemy je spleść.

Jeżeli chcemy ładnie ułożyć krótkie fryzury ślubne, po osuszeniu ręcznikiem i rozczesaniu dzielimy je na małe pasemka, każde pasemko zawijamy na palce, a otrzymany w ten sposób pierścionek przypinamy szpilką fryzjerską. Gdy włosy wyschną, wyjmujemy szpilki, rozczesujemy, szczotkujemy i układamy według własnego upodobania w loczki, wałek czy „fale”.

Zabiegi wzmacniające włosy

Włosy suche, łamliwe możemy wzmocnić przez natłuszczenie na klika godzin przed myciem olejem rycynowym. Do mycia włosów suchych możemy stosować żółtko jaja, które odżywia skórę i wzmacnia włosy. Używając do mycia żółtka myjemy włosy najpierw mydłem, następnie spłukujemy mydło, układamy 2 żółtka dokładnie oddzielone od białek na dłoniach obu rąk, wcieramy je w skórę głowy tak długo, aż powstanie piana, po czym trzykrotnie spłukujemy.

Przy skłonności do łupieżu i wypadania włosów dobrze jest nacierać skórę głowy watą umoczoną w mieszaninie soku z cebuli, oleju rycynowego i spirytusu ( 5 łyżeczek oleju rycynowego, 5 łyżeczek soku wyciśniętego z utartej cebuli, 2 łyżki spirytusu – mieszamy i odstawiamy na 2 dni ).

Na dzień przed umyciem rozczesujemy włosy, rozdzielamy na pasma, nacieramy dokładnie skórę głowy przygotowaną mieszaniną i zawiązujemy włosy chusteczką. Nacieranie przy kilku kolejnych myciach głowy daje bardzo dobre wyniki, wzmacnia włosy i usuwa łupież.

Przy robieniu trwałej ondulacji pielęgnowanie włosów wymaga od nas więcej starań. Trwała ondulacja wysusza skórę, niszczy włosy i powoduje ich łamliwość i wypadanie. Nie należy stosować jej częściej niż jeden raz w roku, a przed myciem poprzedzającym ondulację trzeba skórę głowy mocno natłuścić olejem rycynowym.

Oczyszczanie głowy

Czasem zdarza się, szczególnie u dzieci, zawszenie głowy. Wszy można usunąć łatwo przez codzienne czesania gęstym grzebieniem, ale grzebień nie usunie gnid, a każda gnida to wesz. Najskuteczniejszym środkiem na usunięcie gnid jest nafta lub ocet sabadylowy.

Jednym z wymienionych płynów zlewamy dokładnie włosy, zawiązujemy ciasno chusteczką i pozostawiamy do następnego dnia. Nafta i ocet sabadylowy powodują odklejanie się gnid od włosów, co ułatwia częściowe ich usunięcie już w czasie mycia włosów. Pozostałe gnidy usuwamy przez czesanie gęstym grzebieniem. Jeżeli po jednorazowym użyciu nafty lub octu sabadylowego nie wszystkie gnidy zostały usunięte, należy zabieg powtórzyć.

Pielęgnowanie szyi

Nawet dobrze utrzymana twarz traci na wyglądzie, jeżeli zaniedbana jest szyja. Wiemy, że zmarszczki na szyi są utrapieniem wielu kobiet, starajmy się więc przeciwdziałać powstawaniu takich zmarszczek.

Oprócz codziennego mycia ciepłą wodą i mydłem dobrze jest jeden lub dwa razy w tygodniu lekko natłuścić skórę szyi kremem, świeżym smalcem lub olejem jadalnym, jednoczenie lekko masując szyję dłońmi w kierunku od ramion do uszu i podbródka. Warto również pamiętać o tym, że do powstania zmarszczek szyi przyczynia się sypianie na wysoko ułożonych poduszkach, starajmy się więc tego unikać.

Jedna myśl na temat “Pielęgnowanie włosów, głowy i szyi.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *